FAQ

1) OTÁZKY K INFRASAUNÁM

 

Ako veľkú infrasaunu si zaobstarať?

Dôležitú úlohu vo výbere sauny hrá jej veľkosť - napovedá, pre koľko ľudí je sauna určená.
Možno si vybrať hneď z niekoľkých veľkostí (rozmery uvádzané bez rampy s osvetlením):

 
         Infrasauny pre jednu osobu, rozmery 90 x 90 x 190 cm, 100 x 100 x 190 cm, 90 x 90 x 200 cm alebo 100 x 100 x 200 cm

         Infrasauny pre dve osoby, rozmery 120 x 105 x 190 cm, 130 x 100 x 190 cm, 120 x 100 x 193 cm, 130 x 100 x 200 cm a 164 x 120 x 202 cm.
    
         Infrasauny pre tri osoby, rozmery 153 x 110 x 190 cm, 150 x 100 x 190 cm alebo 150 x 115 x 200 cm.

         Infrasauny pre štyri osoby, rozmery 175 x 120 x 190 cm, 175 x 135 x 190 cm a 180 x 114 x 200 cm.

         Rohové infrasauny, rozmery 120 x 120 x 190 cm, 150 x 150 x 190 cm, 150 x 150 x 200 cm, 161 x 161 x 200 cm a 206 x 206 x 200 cm.


Aké drevo zvoliť?

Ak už máte vybranú veľkosť infrasauny, je dobré sa zamerať na jej materiál. Zďaleka nie každé drevo je pre výrobu infrakabíny vhodné, pretože nároky na neho sú vysoké - materiál musí byť pevný, odolný voči vysokým teplotám a na pohľad príjemný.

  • Kanadská jedľa

Z toho dôvodu sa infrasauny najčastejšie vyrábajú z tzv. Hemlock (kanadská jedľa). Tento strom rastie na západnom pobreží Severnej Ameriky. Jeho drevo je veľmi stabilné, nekrúti sa a má veľmi jemnú štruktúru.

  • Céder

Ďalším obľúbeným materiálom je céder, ktorý je veľmi pevný a odolný. Je dovážaný aj cez oceán - rastie na západnom pobreží Tichého oceánu Severnej Ameriky. Veľkou výhodou cédru je jeho krásna vôňa, ktorá vydrží aj po desiatich rokoch používania.


Ktoré žiariče vybrať?

 
Použité žiariče sú alfou a omegou každej infrasauny. Podľa čoho teda vyberať? Podľa toho, čo od infrasauny očakávate. Ak hľadáte kabínu, v ktorej sa môžete v zimnom období skôr prehrievať a relaxovať, postačí vám infražiariče vyžarujúce infračervené žiarenie v dlhých a stredných vlnách. Ak hrajú úlohu aj zdravotné dôvody, oplatí sa nešetriť a siahnuť po žiaričoch vydávajúcich lúče vo vlnách krátkych, ktoré sú najúčinnejšie pri hĺbkovom prehrievanie. Vyberať môžete z keramických, karbónových, RedLight, RedLight+ a RedGlass žiaričov, pričom každý z nich so sebou prináša iné výhody.
  • Keramické žiariče

Výhody keramických infražiaričov spočívajú predovšetkým v tom, že infrasaunu vyhrievajú pomerne rýchlo, a zároveň môžu byť umiestnené aj v chladnejších miestnostiach. Nevýhodou môže byť vyššia povrchová teplota, preto je povrch kryt ochrannou mriežkou. Tento typ žiaričov je spravidla najlacnejšie.

  • Karbónové žiariče

Kvalitné karbónové infražiariče zaisťujú oproti keramickým ohrievačom rovnomernejšie rozloženie lúčov v saune (tepelná pohoda je výraznejší). Ich nahriatie na prevádzkovú teplotu trvá dlhšie, zato sú energeticky úspornejšie a majú dlhšiu životnosť. Ich cena je preto vyššia. Karbónové ohrievače sú umiestnené aj v podlahe sauny, takže dochádza tiež k prehrievaniu chodidiel. 

  • RedLight žiariče

Red Light žiariče dosahujú takmer dvojnásobne vyššie teploty ako žiariče keramické, preto sú schopné vyhriať priestor kabíny najrýchlejšie. Tou hlavnou výhodou je však schopnosť vyžarovať okrem tepla aj svetlo, ktoré má veľmi dobré terapeutické účinky.

  • RedLight+

Žiariče RedLight+ sú novinkou na trhu. Infražiariče tvorí kremičitá trubice, ktorá vysiela hĺbkové infražiarenie aj červené svetlo, ktoré má terapeutické účinky. Zo zdravotného hľadiska sú žiariče RedLight+ účinnejšie ako keramické alebo RedLight žiariče.

  • RedGlass žiariče

Najúčinnejším, ale tiež najdrahším typom infražiaričov sú tzv. Red Glass žiariče. Tie ako jediné pracujú na princípe vyžarovania IR-A, IR-B i IR-C, teda s infračerveným žiarením v celom spektre, ktoré je schopné preniknúť až do podkožia. Ich liečebné účinky sú najvýraznejšie.

 

Aký je rozdiel medzi radom Basic Line a Premium Line?

Rozdielov je hneď niekoľko. Tým najdôležitejším sú použité žiariče. Kým rad Basic Line disponuje základnými keramickými, karbónovými, RedLight a RedLigh+ žiaričmi, zdravotne najúčinnejší infražiariče RedGlass nájdete len v rade Premium Line. V infrasaunách vyššie rady navyše môžete regulovať výkon jednotlivých žiaričov tak, aby pre vás bol pobyt v infakabině čo najpríjemnejšie.

Ďalší rozdiel spočíva v materiáli použitom na výrobu infrakabíny. Kým infrasauny rady Basic Line sú zhotovené prevažne z hemlock, Premium Line je k dostaniu výhradne v cédrovom prevedení. Obrovský rozdiel je tiež v celkovej konštrukcii kabín - Basic Line je typickou stavebnicou s tenkými drevenými panelmi, kdežto Premium Line tvorí skrutkované masívne drevené steny. Na prvý pohľad tiež zaujme jej exkluzívny moderný design.

 

Ako finančne náročná je prevádzka infrasauny?


Infrasauna je v porovnaní s klasickou saunou oveľa lacnejšie záležitosťou.
Samotná prevádzka infrasauny je podstatne lacnejšie, ani montáž nie je nijak zložitá a zaberie podstatne menej času.

Veľmi dôležitým ukazovateľom z hľadiska finančnej náročnosti prevádzky je príkon infrasauny. Predstavujeme vám aspoň orientačné hodnoty:

        
         Infrasauny pre 1 osobu majú zvyčajne príkon 1150 - 1330 W. Orientačná cena za jednu hodinu

         saunovania je 0,24 €.      

         Infrasauny pre 2 osoby majú obyčajne príkon 1600 - 1820 W. Orientačná cena za jednu hodinu

         saunovania je 0,33 €.      

         Infrasauny pre 3 osoby majú zvyčajne príkon 1900 - 2045 W. Orientačná cena za jednu hodinu

         saunovania je 0,40 €.      

         Infrasauny pre 4 osoby majú zvyčajne príkon 1950 - 2235 W. Orientačná cena za jednu hodinu

         sanouvání je 0,40 €.

 

Čo možno očakávať od vybavenie?

 
Je už bežné, že infrasauny majú zabudovaný audio panel vrátane USB portu - čas strávený v infrasaune si tak môžete spríjemniť počúvaním hudby. Súčasťou infrakabíny je tiež vnútorné (v niektorých prípadoch i vonkajšie) osvetlenie, ktoré umožňuje si počas saunovania napríklad čítať.

Infrasauny bývajú vybavené tiež ionizátorom, ktorý upravuje kvalitu vzduchu počas saunovania. Modely radu Premium Line disponujú vnútorným ventilátorom.

Neoddeliteľnou súčasťou infrasauny tiež býva svetelná terapia. Počas nej sa pozvoľna mení farebné spektrum, ktoré veľmi dobre pôsobí na zmyslové vnemy a navodzuje tak duševnú pohodu. Ovláda sa klasicky pomocou kontrolného panelu alebo diaľkového ovládania.

 

Na akom princípe infrasauna funguje?

Žiariče infrasauny vyžarujú infračervené svetlo, ktoré preniká do hĺbky pokožky a zahrieva ľudské telo, bez toho aby sa pritom zohrial okolitý vzduch. Toto hĺbkové teplo stimuluje krvný obeh, zvyšuje flexibilitu svalov a rozširuje cievy, čím napomáha k čisteniu pleti, odbúravanie celulitídy, spaľovanie kalórií a k celkovej detoxikácii organizmu.

Proces je úplne bezpečný a prirodzený, funguje na rovnakom princípe ako infračervené žiarenie, ktoré je súčasťou žiarenie slnečného.

 

Ako často a ako dlho sa saunovať?

 Frekvencia užívania infrasauny, rovnako ako čas strávený saunovaním, je značne individuálny. Uvádza sa, že by sa infrasauna mala navštevovať 1-2krát týždenne. Ideálna doba, ktorá by mala byť v infrasaune strávená, sa pohybuje medzi 25 - 45 minútami bez prerušenia, bez potreby opakovania saunovacieho cyklu. Vhodné je začať kratšími intervalmi, a tie postupne predlžovať.

Tiež je vhodné podporiť prekrvenie pokožky masážnymi pomôckami a tým účinky infražiarenia ešte zvýšiť.

Po skončení saunovania sa stačí osviežiť vlažnou či chladnejšie vodou v sprche. Infrasaunu je možné tiež navštíviť v oblečení, napríklad pred odchodom do chladného počasia.

 

Ako sa o saunu starať?

Údržba infrasauny je veľmi jednoduchá. S ohľadom na frekvenciu cyklov stačí pravidelne čistiť špeciálnym prostriedkom, ktorý vytvára na dreve ochrannú vrstvu. Raz za čas sa tiež odporúča aplikovať dezinfekciu určenú výhradne do sáun. Predĺžiť životnosť dreva a podporiť zachovanie jeho pôvodného vzhľadu možno do istej miery tiež zakrývaním lavice počas saunovania uterákom, ktorý zachytí väčšinu odchádzajúceho potu.

 

Existujú pre vstup do infrasauny nejaké zdravotné obmedzenia?

 Všeobecne je pobyt v infrasaune znášaný ľuďmi so zdravotnými ťažkosťami, ako sú alergici, astmatici či kardiaci, lepšie ako pobyt v saune fínskej. Hlavným dôvodom je výrazne nižšia teplota v kabíne (maximálne 60°C). Napriek tomu pred prvým saunovaním odporúčame konzultáciu s lekárom.


Kde infrasaunu umiestniť?

Umiestnenie infrasauny môže byť prakticky kdekoľvek. Vzhľadom k svojim rozmerom je vhodná do rodinných domov i panelákových bytov. Ideálne je však izbová teplota. Všeobecne platí, že v čím chladnejšej miestnosti sa bude infrakabína nachádzať, tým dlhšie sa bude nahrievať na prevádzkovú teplotu.

 

Kde infrasaunu kúpiť?

Najväčšou chybou pri kúpe infrasauny je kúpa u prevereného dodávateľa či e-shopu. Vyberajte radšej overené dodávateľa, ktorí Vám zabezpečí dopravu a montáž zdarma, náhradné diely, servis a poradenstvo.

 

 

 


 

2) OTÁZKY K WPC TERASÁM


Čím sa pri výbere terasy riadiť?

Najdôležitejšie pre výber terasy je zloženie WPC zmesi. Kvalitný kompozitný materiál spojuje najlepšie vlastnosti dreva a plastu. Je neuveriteľne trvanlivý a odolný voči rozmarom počasia.

Dosky sa skladajú zo zmesi dreva, plastu a adhezív. Pomer týchto surovín býva cca 60% dreva, 30% plast a 10% je vyhradené silikónu, UV stabilizátorom, farbivu a adhezívum. Tento pomer je u rôznych zmesí iný a dáva výslednému produktu typické vlastnosti. Pri väčšom pomere dreva možno dosiahnuť viac "dreveného" prírodného vzhľadu, pri väčšom pomere PVC dosiahneme zase väčšiu životnosti a odolnosti.

Pozor si treba dať na plast, ktorý bol do WPC zmesi pridaný. Napríklad lacnejšie polypropylén sa pôsobením mrazu stáva krehkejším, HDPE alebo PVC je pre výrobu drevoplastu naopak najkvalitnejšie, aj keď nákladnejšie, možným variantom.

 

Vyzerajú terasy z WPC na pohľad ako drevo alebo ako plast?

Terasy z kvalitného WPC materiálu pôsobí na pohľad i na dotyk ako drevo. Záleží však na pomere dreva a plastu, ktorý bol pri výrobe zmesi použije.

 

Ako sa o terasu starať?

Terasy z kompozitného WPC materiálu sú prakticky bezúdržbové. Rozdiel od klasických drevených dosiek je netreba nijako povrchovo ošetrovať, lakovať či moriť, a napriek tomu vydrží dlhé roky v nezmenenej podobe. Stačí ich raz dvakrát ročne očistiť prúdom vody, príp. jemným saponátom. Pokyny pre údržbu jednotlivých typov dosiek nájdete vždy priamo v profile danej značky.

 

Aké sú výhody terasových dosiek z WPC oproti tým dreveným?

· Bezúdržbovosť - žiadne lakovanie ani morenie

· Odolnosť voči vode, UV žiareniu, zmenám teplôt

· Odolnosť voči parazitom a hubám

· Stálofarebnosť - WPC dosky nešedivejú

· Bezpečnosť - WPC materiál sa neštiepi, nie je možné si zadrieť triesku

· Dlhšia životnosť

 

 

Je nutné chrániť WPC terasy pred snehom a mrazom?

Terasy z kvalitného WPC materiálu nie je potreba chrániť proti žiadnym vplyvom počasia. Dosky z kompozitného materiálu bývajú s obľubou používaná v extrémnych podmienkach - ako terasy hotelov v trópoch, kde sú z jednej strany obmývaná morskou az druhej strany chlórovanou vodou, aj ako terasy horských chát v lyžiarskych strediskách Álp, kde sú okrem mrazu a snehu vystavené tiež nárazom lyžiarok.

 

Možno si na terase z WPC zadrieť triesku?

V žiadnom prípade. Terasy z kvalitných kompozitných materiálov v našej ponuke sa neštiepi a teda nie je možné si na nich zadrieť triesku. Povrch dosiek je naviac ošetrený tak, aby bol protišmykový a teda úplne bezpečný aj v okolí bazénov.

 

Sú lepšie duté alebo plné dosky?

V prípade, že nie ste limitovaní váhou terasy, doporučujeme dosky plné. Obecne platí čím viac materiálu, tým väčšia odolnosť. Ak ste zaťažením konštrukcie obmedzeni, potom sú ideálnou voľbou dutá dosky, ktorou sú zároveň ekonomickejšie variantom.

 

Možno zakúpiť len samotná dosky bez nosičov a klipov, bez montáže?

V našej ponuke si môžete zakúpiť iba dosky, bez príslušenstva, bez montáže. Montážny návod pre konkrétny typ dosiek nájdete tu. Je však potrebné mať na pamäti, že záruka zostáva len pri presnom dodržaní montážneho návodu.

 

Je montáž WPC terasy náročná?

Samotná montáž terasy nie je zložitá. Je však nutné dodržať inštalačný návod. Každá značka terasových dosiek disponuje vlastným montážnym návodom, ktorý nájdete v profile každého jednotlivého produktu zvlášť, v texte aj v záložke "Dokumentácia". Zároveň si daný návod môžete stiahnuť tu.

 

Na akom podklade má stať terasa?

Príprava podkladu pre WPC terasy je veľmi dôležitá, každý výrobca alebo dodávateľ by mal odporučiť vhodnú skladbu podkladu pod terasu a montážny návod pre svoj systém. Ako ideálny podklad by sme určite odporučili betónový základ s miernym spádom 3 - 5 mm, aby mohla voda dokonale stekať z povrchu. V prípade riadnej prípravy podlaží je montáž terasového systému jednoduchá a rýchla.

 

Je nutné zakúpiť na montáž terasy z WPC špeciálne náradie?

Pre montáž použite rovnaké náradie ako pri práci s drevom (píla, vŕtačka, hoblík atď.).

 

Je možné objednať si zároveň s terasovými doskami i montáž?

Samozrejme. Pre objednávku montáže nás prosím kontaktujte a rozpočet na montáž vám na požiadanie radi vypracujeme zadarmo.

 3) DOTAZY K VÍŘIVÝM VANÁM


Čo je to mobilná vírivka?

Mobilná vírivka je malý nafukovací bazén s vlastným cirkulačným a filtračným systémom, so zabudovaným ohrevom vody. Od klasickej akrylátové vírivej vane sa líšia predovšetkým konštrukciou, materiálom, nízkou obstarávacou cenou a jednoduchej mobilnosti. Vďaka svojej nízkej hmotnosti (bez vody cca 20-50 kg) možno nafukovacie vírivku ľubovoľne presúvať.

 

Ako veľkú vírivku si zaobstarať?

Veľkosť vírivky sa spravidla odvíja od počtu osôb, ktoré je schopná pojať. Na trhu existuje veľké množstvo rôznych variantov víriviek pre 2 10 osôb.


 

Z akého materiálu sú zhotovené mobilné vírivky?

Mobilné vírivky sú - rovnako ako raftové člny, testované divokou vodou - vyrobené z kombinácie kvalitnej syntetickej kože a pevného laminovaného PVC. Zvoliť si môžete z mnohých farebných variantov. Zároveň je možné vyberať medzi kruhovými, oválnymi a štvorcovými vírivkami.

 

Čo očakávať od vybavenia mobilných víriviek?

Základné vybavenie mobilných víriviek tvorí hydromasážne či vzduchové trysky (alebo ich kombinácie), ozonizátor, externé čerpadlo, manometer, adaptér záhradnej hadice. Všetky mobilné vírivky fungujú na diaľkové ovládanie, vrchný kryt so zipsom možné zabezpečiť číselným zámkom. Súčasťou vybavenia môže byť tiež rozkladací termoizolačné penová podložka, ktorá zároveň chráni spodnú časť vírivky pred mechanickým poškodením, kartušové filtre a v prípade drahších mobilných víriviek tiež LCD dotykový displej.


Z akého materiálu sú zhotovené klasické vírivky?

Škrupiny klasických víriviek sú zhotovené z akrylátu, obloženie vane z PVC (imitácia dreva) alebo z cédrového dreva (iba u víriviek zn. Kingspas). Váha takéto vírivé vane sa preto pohybuje medzi cca 200 - 1.500 kg bez vody. U väčšiny modelov si možno zvoliť a ľubovoľne skombinovať rôzne farby škrupiny a obloženia, prípadne si nechať vírivku zakázkovo vyrobiť aj v iných odtieňoch. Samozrejmosťou je opäť výber z rôznych tvarov.

 

Čo očakávať od vybavenia klasických víriviek?

Základné vybavenie klasických víriviek predstavujú nerezové hydromasážne či vzduchové trysky s odstupňovanou veľkosťou (alebo ich kombinácie) a ozonizátor. Vírivky navyše disponujú anatomickými opierkami hlavy pre väčší komfort a farebným LED osvetlením pre potechu oka. Niektoré modely sú dodávané navyše s podsvieteným kaskádovým vodopádom a podsvietenými pozíciami pre poháre na drink. Pre bezpečnejšie a pohodlnejšie vstup možno tiež využiť schodíky.

Nadštandardné vybavenie predstavujú napríklad výsuvné reproduktory či vodeodolná 17 "LCD TV s diaľkovým ovládaním.

 

Je lepšie perličková masáž alebo hydromasáž?

Vírivá vaňa môže fungovať na princípe dvoch systémov masážou - perličkové a hydromasáži. Nemožno jednoznačne určiť, ktorá z masáží je lepšie - ich vhodnosť a obľúbenosť je individuálna. Jemnú perličkovú masáž si môžete dopriať po ťažkom dni pre uvoľnenie a relaxáciu. Silnú hydromasáž umocnenú tlakovou vzduchovou masážou zase oceníte pri bolestiach svalov a celkovej fyzickej únave.

 

Aké zdravotné účinky majú vírivky?

Teplá voda, ktorá môže dosahovať až 42 ° C, uvoľňuje napäté svaly. V kombinácii s tryskami, ktoré masírujú celé telo od končekov prstov po šiji, dochádza k odstráneniu bolestí a stresu, nasledovanému uvoľnením a príjemnú únavou.

 

Ako často meniť vodu vo vírivke? 

Pri súkromnom používaní stačí meniť vodu zhruba trikrát ročne. Všetko závisí od frekvencie používania vírivky, jej údržbe a kvalite vody (tvrdosť, zvýšené hodnoty niektorých prvkov a pod.).

 

Ako sa starať o čistotu vody vo vírivke?

O hygienu vírivej vane je nutné pravidelne starať. Vzhľadom k vysokej teplote vody vo vírivkách vznikajú ideálne podmienky na šírenie mikroorganizmov, ktoré môžu byť pre ľudské telo nebezpečné.

Ozonizátor

Medzi základné vybavenie vírivky štandardne patrí ozonizátor, ktorý vypúšťa do vody malé množstvo ozónu. Ten zaisťuje dezinfekciu a oxidačný účinok. Preto si vždy overte, že vírivka ozonizátorom disponuje.


Chémia
Na udržiavanie vody vo vírivke je možné použiť rovnaké prípravky ako v klasických bazénoch. Existujú dve základné varianty chémie - na báze chlóru a na báze aktívneho kyslíka. Výhodou chlórových prípravkov je účinnosť a nízka cena, nevýhodou je typický zápach, ktorý môže byť v kombinácii s horúcou vodou dráždivý. Prípravky na báze aktívneho kyslíka pre pokožku a sliznice príjemnejšie, čo sa premieta do ceny.

 

 

Ako sú vysoké náklady na prevádzku vírivky?

Náklady na prevádzku vírivky sa odvíjajú od jej veľkosti, teda objemu vody, frekvencie používania, údržby a umiestnenia. U víriviek do 700 litrov sa mesačné náklady pohybujú priemerne medzi 500 a 700Kč. U víriviek s väčším objemom mesačné náklady stúpajú na 1.500Kč. Pri umiestnení vírivky v interiéri do izbovej teploty sa náklady znižujú na polovicu.


Čo všetko je potrebné pripraviť pre inštaláciu vírivky?

Pre inštaláciu mobilných víriviek je nutný iba prívod napätia 400V a spevnené rovné podložia. Pri klasických víriviek je potreba riešiť stavebná pripravenosť, najmä s ohľadom na spôsob inštalácie vírivky (usadenie na podlahu, čiastočné alebo úplné zapustenie do podlahy či terénu záhrady). Odporúčame sa vždy poradiť s dodávateľom danej vírivky.

 


© 2015 home-center.sk Tvorba www stránek Machin.cz